כלבי ביטחון

האגף לכלבי ביטחון-מנכ"ל רמי יהב

*כלבי ליווי ואבטחת אישים
*כלבי שמירה והתראה
*כלבי לוחמה בטירור (לוט"ר)
*כלבי איתור חומרי נפץ (חנ"מ)
*כלבי איתור פינוי שדות מוקשים (שד"מ)
*כלבי איתור וחילוץ נפגעים (אח"ן)
*ציוד זיהוי מתקדם
*סוכנות ראשית "אינוטק"-ארה"ב
*מבחני גורים
*הכשרת נהגי כלבים
*יעוץ בבעיות התנהגות כלבים
*אילוף אימון והדרכה
*מו"פ

רקע
כלבי ביטחון מסייעים מזה עשרות בשנים לכוחות צבא וביטחון במשימות שונות.
האגף לכלבי ביטחון נועד למתן פתרונות מקצועיים למגוון בעיות בתחום האבטחה והביטחון. לאור הדרישה ההולכת וגוברת ממערכות הביטחון השונות (בארץ ובעולם) למענה יעיל ומוכח בשטח לתרחישים רבים בהם קיים יתרון משמעותי לפעילות כלבים, נענתה חברתנו לאתגר המקצועי והמבצעי והגיעה להישגים מרשימים בתחום.
בראש הצוות המבצעי עומד סגן ניצב בדימוס מר רמי יהב. צוות זה מרכז מפקד ומפקח על כל תחומי הפעילות באגף כולל פיתוח תורת לחימה לנוהגי הכלבים כולל שיתוף פעולה עם גורמי שטח נוספים. ניסיונם העשיר מאוד של המנכ"ל המקצועי מר אורי בקמן בתחום הכלבנות ושל מנכ"ל האגף מר רמי יהב בתחום האבטחה המבצעית חברו יחד ליישום מטרות האגף-מתן פתרונות מקצועיים למגוון בעיות בתחום האבטחה והביטחון.

תחומי פעילות האגף
כלבי ליווי ואבטחת אישים-עקב יתרונו של הכלב ככוח מתריע ומרתיע, לומדות היום יותר ויותר מערכות אבטחת אישים להשתמש בכלב ליווי ואבטחה לאישים העלולים להיות במצבי סיכון כמו חטיפה,תקיפה,גניבת מסמכים מסווגים,כסף וכו'. כלב הליווי והאבטחה מאפשר לאישיות המאובטחת פרטיות ואינטימיות במשך שעות היום והלילה. הכלב יתריע על כל תרחיש העלול לסכן את האישיות כגון:ניסיון פריצה לבית,החדרת גז,ירי וכו'. הכלב מחובר לחייגן אוטומטי אלחוטי המחייג למוקד אבטחה או לכל גורם רלוונטי אחר בשעת האיום בזמן אמת. גם ביציאה מהבית הכלב יתריע וירתיע גורם עוין האורב לאותה אישיות ובמקרה תקיפה יגן הכלב על האישיות וכן יודיע למוקד אבטחה אנושי על איום ומצוקה כולל מיקום מדויק. כל כלב ליווי ואבטחת אישים המוכשר לתפקידו ב"בקמן אורי" מותאם מראש לאישיות המאובטחת לפי תנאי המגורים, אופי וסוג הפעילות, אופי אישי וכו'.

כלבי שמירה והתראה
מתקנים ביטחוניים ומתקני תשתית רגישים (תחנות כח,בתי זיקוק מפעלי נשק, כורים גרעיניים,מאגרי גז ודלקים, מחסני מזון לשעת חירום, ימ"חים לאחסון טנקים ונגמ"שים, מובילי טנקים ויחידות תובלה, מחנות צבא, תחנות משטרה,מתקני מכ"ם, אנטנות וממסר,מגדלי שידור,מתקני כליאה, נמלי ים ואויר וכו'.) הדורשים אבטחה היקפית במשך כל שעות היממה בכל ימות השנה ברמה מקצועית ובכשירות גבוהה. כלבי השמירה וההתראה המוכשרים לתפקידם ב"בקמן אורי" עוברים אימונים ייעודיים בהתאם למתקן ולאופי ההגנה וההתראה המתבקשת. בשיתוף אלקטרוניקה מתוחכמת יעביר הכלב מידע אמיתי ובזמן אמת על איום וסיכון המתקן עקב חדירת גורם זר למרחב המוגן. כוח אבטחה רגלי או ממונע יגיע מיידית למקום האירוע למענה שיתבקש. הכלב ירתק את הגורם הזר וגם אם יפגע (חץ מורעל,ירי וכו') האירוע ידווח מיידית למרכז הבקרה.

39882609447907601493

כלבי לוחמה בטרור (לוט"ר)
כחלק מהמענה הפעיל לאירועי טרור הדורשים פעילות לחימה (מניעה וסיכול,איתור ולכידת מבוקשים,סיכול ממוקד ריתוק או השתלטות על טרוריסט מתאבד/תוקף,השתלטות במקרה פיגוע מיקוח וכו') נכלל כלב לוט"ר כחלק אינטגראלי מצוות הלוחמים. לימ"מ (יחידת משטרה מיוחדת) המצוידת בכלב לוט"ר יתרון עצום במערך ההגנה ובמיוחד במערך התקיפה. כלב לוט"ר ירתק מחבל מתאבד כבר במרחק רב מהמטרה (לאחר זיהוי ע"י הנוהג ופקודה לכלב) כלב לוט"ר פותח ראשון צירי תנועה החשודים כממולכדים, מתריע על מארבים, מסיט תשומת לב של האויב וכו'. כלבי לוט"ר עוברים אבחון מיוחד לתפקידם כולל מבנה גוף וכושר גופני מתאים.

כלבי הרחה
*חשוב לציין שאף מכשיר אלקטרוני לא מגיע לרמתו של הכלב במשימות ההרחה השונות!

כלבי איתור חומרי נפץ (חנ"מ)
כלב חנ"מ עובר הכשרה מיוחדת הכוללת זיהוי כל סוגי חומרי נפץ גם בכמויות קטנות. הכלב לומד לתקשר עם הנוהג ולהתריע בעוד מועד. הכלב מסוגל לבצע חיפוש ואיתור חנ"מ גם בבקרה מרחוק, גם בחפצים שונים (מחסנים,מזוודות וכו'.) וגם בבני אדם. קיימת אפשרות להתקין על הקולר של הכלב מערכת אלקטרונית דרכה יעביר הכלב מידע בזמן אמת על איתור חנ"מ ויזעיק דרכה חבלן ו/או כוח יעודי אחר. כלב חנ"מ יכול להיות גם כלב לוט"ר עם השתלמות נוספת בחנ"מ.

כלבי איתור ופינוי שדות מוקשים (שד"מ)
כלב שד"מ עובר הכשרה כמו כלב חנ"מ ובנוסף גם זיהוי נפלים וחלקי פצצות כולל נפצים ומרעומים. הכלב סורק שדה החשוד כממוקש ומודיע לנוהג על אתור חנ"מ או מתכת העלולה להוות סכנה.

כלבי איתור וחילוץ נפגעים (אח"ן)
כלב איתור וחילוץ נפגעים מוכשר לאיתור חפצי נעדר, איתור הנעדר עצמו,איתור נפגע,איתור איברים, סיוע בחילוץ ע"י העברת נוזלים/מזון, ציוד רפואי, אמצעי תאורה ופריצה, ציוד קשר וכו', וכן גרירת הנפגע(רק במצבים המאפשרים זאת.)

ציוד זיהוי מתקדם
חברת "בקמן אורי" משתמשת בטכנולוגיות מהמתקדמות ביותר המשולבות בעבודת הכלבים.

 

כלבים לאיתור חומרי נפץ